Jak na mech?
Mechorosty jsou autotrofní rostliny, z nichž zejména zástupci třídy mechy (Bryopsida) se velmi často vyskytují v trávníku, vytlačují trávy a travní porost z hlediska užitkového i estetického zhodnocení. Mechy se šíří vegetativním i generativním způsobem. Na jejich výskyt a šíření v travním drnu mají vliv zejména:
- nadměrná vlhkost půdy, která je způsobena jejím zhutněním, případně špatnou drenáží (odtokem vody z půdního profilu)
- nedostatek světla
- stálá vlhkost travního drnu (časté rosy)
- nevhodný režim zavlažování
- nedostatek živin v půdě, především dusíku
- opakované příliš nízké sečení, které často vede až ke skalpování travního drnu
Rizikovým faktorem je i výrazně kyselá půdní reakce a nezapojený travní porost. Nadměrný výskyt mechu svědčí obecně o malé péči o trávník.
K nechemickým metodám, které brání výskytu a rozšíření mechu v trávníku, patří odstranění podmínek, kterým dávají tyto organismy přednost. Jedná se především o zlepšení světelných podmínek, odstranění příčin trvalého zamokření půdy, mechanické odstranění veškerého mechu z povrchu půdy, úprava výšky kosení a další.
K preventivním opatřením patří vyvážená minerální výživa, případně úprava půdní reakce vápněním tak, aby hodnota pH se pohybovala mezi 6 – 6,5.
K chemickým ochranným opatřením patří ošetření přípravky na bázi síranu amonného a síranu železnatého (Antimech) a herbicidy s účinnými látkami chloroxuron (Tenoran), quinoclamin (Mogeton), dichlorphen (Super Mosstox) a další.
František Hrabě 2009
[divider]