Vertikutace (vertikální řez) trávníku patří mezi základní regenerační opatření. Cílem je odstranění travní plsti a mechu z trávníku a provzdušnění svrchní části travního drnu.

V průběhu vegetace a v zimním období se ze zbytků pokosené trávy (v případě výhozu trávy nebo nekvalitně provedeném mulčování), plevele a mechu vytvoří ve vašem trávníku nepropustná vrstva. Tato vrstva nazývaná travní plsť může být i několik cm silná, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému a zároveň brání výměně plynů. Vašemu trávníku tak hrozí udušení. Tato silná a nepropustná vrstva travní plsti má negativní vliv na zakořenění trávníku – kořenový systém nezakoření do hloubky, ale rozrůstá se do plochy.

Důsledkem toho trávník v suchých obdobích rychle vysychá. Travní plsť vytváří také příznivé podmínky pro vznik nebezpečných plísňových a houbových onemocnění. Vertikutace se provádí zpravidla jednou až dvakrát ročně (jaro a podzim), na intenzivně zatěžovaných plochách i častěji. Hloubka zásahu by běžně neměla přesáhnout 3 mm. V případě, že to umožňuje konstrukce stroje, je možno provést hlubší prořezání (označované jako skarifikace).

Máte zájem o vertikutaci Vašeho trávníku?
 
Potřebujete-li s čímkoliv poradit?
 
Zpracujeme vám nezávaznou cenovou nabídku.